Biodynamická terapie

Na biodynamické masáže si rezervujte 1 – 2  na sebe navazující hodiny 2 – 4krát během 4 – 6 týdnů.

 

Vzbuďte v sobě sebeuzdravující síly, které jsou každému člověku vlastní. V dnešní době je každý přetížen a přestává komunikovat se svým tělem. Důsledkem uspěchané doby je stres a únava. Odolný organismus si dokáže s touto zátěží poradit. Pokud se ale stres a napětí stále opakují a nenastává relaxace, tělo se uzavírá do svalového pancíře.

Zmíněné opancéřování slouží jako obrana proti psychickým zraněním, současně ale zabraňuje jak psychickému, tak i fyzickému organismu v jeho živelném projevu a omezuje naši schopnost prožívání, vyjadřování emocí a
jednání. Biodynamická masáž nám nabízí možnost získat opět kontakt se svým tělem, zbavit se stresu a napětí, odstranit svalový tonus, prožít svoje emoce, obnovit sebeuzdravující síly, na které naše tělo zapomnělo. Po takové masáži odchází člověk plný energie, uvolněný a rozhodnutý držet svůj život pevně ve svých rukách.

Biodynamické masáže vyvinula Gerda Boyesen, norská psycholožka a fyzioterapeutka. Tato metoda byla původně vyvinuta z biodynamické fyzioterapie a navazuje a dále rozvíjí psychoterapii zaměřenou na tělo, založenou Wilhelmem Reichem (rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik). Jejím teoretickým základem je Freudova teorie (podvědomí, libido, strukturní model). Masáže představují spektrum metodických tělesných dotyků.

Pro indikaci, kdy se má která masáž použít, se vychází ze tří charakteristických situací:

  • Pokud je psychicko-vegetativní rovnováha v důsledku velkého vzrušení, zmatení nebo velkého vnitřního napětí narušena, používají se techniky, které harmonizují, umožňují vegetativní výboj a posilují osobnost. Potvrzují se tělesné hranice a pomáhají odvádět vazivové tekutiny a umožňuje se nové rozdělení energie v těle.
  • Jestliže se organismus nachází ve stavu přílišné strnulosti a rigidity, používají se masáže, které mobilizují a uvolňují psychickou kontrolu. Pracuje se především na svalové úrovni nebo i hlouběji na vazivovém obalu kostí.
  • Když se má dynamická rovnováha organismu pouze stabilizovatposílit vitalita, libido a schopnost hlubokého uvolnění, používají se hlavně ergonomické masáže.
Dále byla vyvinuta řada jednodušších metod – biorelease, které se používají na uvolnění při tělesných a psychických stresových situacích. Masáže mají protistresové a uvolňující účinky, jsou vhodné pro klienty, kteří se chtějí aktivně spolupodílet na svém zdraví, “vrátit se do životnosti”. Jsou to jemné a lehké doteky, při kterých se obnovuje tělesná a duševní rovnováha. Někdy se působí přímo na kůži a používá se masážní olej, u jiného druhu masáže zůstává klient oblečený. Uvolňují se blokády energetického proudu a potlačené emoce, posiluje se dýchání. Odstraňují se bolesti hlavy a harmonizuje činnost zažívacího ústrojí. Klient prožívá regresi (návrat k pocitům, které zná z dětství), cítí se bezpečně. Po skončení masáže se doporučuje krátká relaxace, tzv. zažívání, kdy klient odpočívá po příjemné meditativní výměně energií.
Při této masáži vnímáme všemi smysly, doporučuje se poslouchat meditační nebo relaxační hudbu. Velmi se osvědčilo provonět prostor při masáži Spironem. Komplex přírodních éterických olejů, který obsahuje, vytváří příjemnou atmosféru a celkově uklidňuje. Díky svému složení má Spiron celou řadu příznivých účinků.

Kontraindikace masáží biorelease:

  • jakékoliv akutní onemocnění
  • těhotenství – jen se souhlasem, mohou být vyvolány silné emocionální stavy, nemasírovat břicho.

Zdroj: Marta Holmanová zdroj: magazín Vitae 7-8/2010

Více informací na:  https://www.celostnimedicina.cz/biodynamicka-terapie.htm#ixzz4F4cOWySI

Pro více informací o biodynamické  kontaktujte Martinu.